Innsikt

Sterk vekst for folkefinansiering i Norge

«Folkefinansiering, eller alternativ finans som det også kalles, består i at privatpersoner og bedrifter henter finansiering over digitale plattformer, der mange långivere eller investorer deltar i finansieringen av ett prosjekt. Selv om vi i Norge kom sent i gang med folkefinansiering, så er dette på full fart frem i Norge som et alternativ til mer tradisjonell finansiering i bank.

Folkefinansiering er størst i Finland

I Norden lå totale lånevolum innen alternativ finans på 695 millioner euro i 2018. Finland hadde høyest volum med 321 millioner euro. Folkefinansiering er lite i Norge, men vokser raskt. I 2018 lå volumet i Norge på på 27 millioner euro.

Den samledene verdien av utlån fra folkefinansieringsplattformer i Norge er fortsatt svært lav sammenlignet med totale utlån fra banknæringen, som i 2018 var på over 5 300 milliarder kroner.»

Dette er et utdrag av et innlegg fra Ciceros Markedsrapport.

Les hele artikkelen her: 

https://www.cicero.no/sterk-vekst-for-folkefinansiering-i-norge/

 

Kundeservice

Vi bruker cookies for å kunne tilby deg en best mulig opplevelse.

Registrer deg og få tilgang

Oblinor gir deg nå muligheten til å investere i sikrede lån til norske eiendomsselskaper. Få avkastning på kapitalen, samtidig som du med på å skape både vekst og arbeidsplasser i Norge.
 
✔️Forventet årlig rente på 8-12% 
✔️Spre risiko ved å lage en portefølje
✔️Ingen kostnader for deg som investor